| Spelarintervju: Rebecka Beckman |
| 2012-01-23 20:35 |
|
Rebecka ”Becka” Beckman gillar sport i alla former men mest av allt bandy. Hon är framgångsrik på sin backposition och har blivit uppmärksammad av Bandyförbundet.
Du ska vara med i Regionturneringen i Vänersborg i början av februari. Vad gör ni där? -Det är en cup med F15- och F16-elitlag som jag ska vara med i. Jag spelar i F16 Elit, och Karolina (Kitti) är uttagen till F15-laget. Det är en cup som Bandyförbundet har för att ta ut ett landslag för flickspelare. -Och I slutet av förra året var jag med på ett elitläger för F16-spelare i Västerås.
Var är du född, och uppväxt? -Jag är född i Stockholm, familjen bodde i Spånga tills jag var sju år. Då flyttade vi till England och bodde där i två år. Sedan blev det Stockholm igen.
Varför satsade du på bandy? -Jag började spela bandy när vi flyttade tillbaka från England. Först provade jag på hockey, men jag tyckte bättre om bandy. Det är bara jag i familjen som spelar bandy, min tvillingbror spelar hockey med Spånga.
Hur ser din bandykarriär ut? -Först spelade jag bandy med Spånga. Jag provspelade för GT-76, men jag gick direkt till Hammarby.
Hur mycket träning blir det i damlaget? -Vi har två ispass och två gympass i veckan. Sedan går jag, och Michelle också, på bandygymnasiet i Solna, så då får vi extra träning.
Hur skall man spela som back? -Framför allt är det viktigt att hålla koll. Man måste följa med spelet och vara spelbar om någon passar hem. Jag har alltid spelat back i lagen jag varit med i.
Hammarby har ju vunnit de flesta matcherna med stora siffror och inte släppt in så många mål. Blir det inte långtråkigt att spela som back? -När vi mötte Skirö borta (4-4, enda poängförlusten) var det otroligt mycket att göra. Och det gäller att alltid vara beredd på bakåtpassningar. Men, det är klart, ibland är det nog lite långtråkigt på en del matcher.
Du är tillsammans med Karolina Kitti yngst i laget, hur är det? -Jo, det går bra. Då behöver man utvecklas mer än de andra. Det är kul att utvecklas och bli bättre.
När du inte tränar och spelar bandy – vad gör du då? -En massa saker, jag rider och klättrar bland annat. Och idag spelade jag squash. -På herrlagets matcher är vi med och säljer lotter. Vi behöver få in pengar till vår verksamhet.
/Sten Haase |
Tröjauktionen över
För att se resultatet i auktionen klicka här.

400 kr går direkt till Hammarby Bandy
Klicka här eller på bilden för mer information
Köp säsongskort!
Nu kan ni beställa säsongskort för
säsongen 2012 - 2013
Kortet gäller även i slutspelet
Konstverk med bandymotiv
Nu ger Hammarby Bandy åter ut ett konstverk med bandymotiv. Det är konstnären Dieter Kunz, som också gjorde tavlan över Zinken som vi sålde för några år sedan.
Upplagen är begränsad till 50 ex, numrerad och signerad av konstnären.
Priset är 1500 kr och anmälan görs på info@hammarbybandy.se.
Klicka här eller på bilden för mer information.























