Inför Västerås – Hammarby
2012-02-14 06:11

Nyförvärven plus en hyfsad försäsong fick expertisen att inför säsongsstarten mestadels tippa VSK på en ganska säker slutspelsplats, dvs förutspå en bättre säsong än förra årets då VSK var mycket nära att inte ens klara slutspelsplatsen. Vilket förstås hade inneburit ett fiasko för Mesta Mästarna, med 18 SM-guld på den digra meritlistan. I försäsongsturneringar och träningsmatcher hade det gått sådär. På 13 spelade matcher hade det blivit sju vinster, en oavgjord och fem förluster. Till förlustmatcherna hörde två cupmatcher mot Hammarby – Bajen vann med 5-4 i kvartsfinalmatchen i Svenska Cupen och med 5-2 i gruppspelsmatchen i World Cup.

I första seriematchen borta mot Kungälv då laget från gurksta’n förlorade klart (6-3) tycktes profetiorna stämma om ett VSK i slutspel men inte i topp. Men efter denna synbarliga premiärflopp (som med tanke på Kungälvs fortsatta topprestationer inte riktigt framstår som en sådan) följde storspel och storsegrar för VSK hemma i ABB Arena, men också en hyfsad rad bortaresultat. Snart var man i toppskiktet av tabellen och där har man stannat. Nu ligger man trea med 31 poäng, tre poäng bakom Villa på förstaplatsen och två bakom SAIK på andra plats.

Västerås’ styrka ligger knappast i att man har duktigare spelare än många lag som samlat färre poäng. Det är ingen tillfällighet att ingen räcker till för A-landslaget. Styrkan ligger snarare i en genomtänkt spelidé, anpassad till de resurser som spelarna besitter. Nya spelare som Tomas Knutson, Pekka Rintala och Patrik Sjöström har sett bleka ut i början, men utnyttjas nu optimalt. När så veteraner som Magnus Joneby, Tobias Holmberg och Anders Bruun hittar rätt blir helheten tung för varje motståndare att möta. Det går förstås att få stopp på maskinen, vilket framförallt Edsbyn (9-0) och SAIK (6-0) visat, men det kräver mycket.

Hammarby slog, som många säkert minns, VSK med 5-4 på Zinken den 11 november. Det skedde efter en formidabel upphämtning av en bortaledning med 1-4 en bit in i andra halvlek – och prestationen förminskades inte av att Bajen var en man kort efter ett (orimligt) matchstraff på Robban Rimgård i slutet av första halvlek. Men nu är det bortamatch och VSK har ännu inte förlorat en enda match hemma i sin bandyhangar. Två hälsingelag, Bollnäs och Broberg, har lyckats få med sig oavgjort därifrån, övriga nio lag har fått vända hem poänglösa. Visst blir det en tuff uppgift, men ett Bajen fyllt av revanschlusta bör kunna åsamka VSK dess första hemmaförlust. En förutsättning är mycket större noggrannhet än i matchen mot GAIS, inte minst på fasta situationer. En annan är att Bajen lite senkommet denna säsong inser att matcherna varar 90+ minuter. I tabellen för andra halvlek ligger laget på tionde plats! Det duger knappast om slutspelet ska sluta lyckligt för våra grönvita hjältar detta år.

Det är inte särskilt långt till Västerås så passa på att åka dit, med bil eller tåg, och se denna – framföra allt för Bajenspelarnas självförtroende – så viktiga match på onsdag kväll!

 

/Rune Premfors


Digg! Del.icio.us! Google! Facebook!


blog comments powered by Disqus

Tröjauktionen över

 

Den årliga auktionen av den gångna säongens spelartröjor är nu över.


För att se resultatet i auktionen klicka här.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

SMS-sponsring

Köp säsongskort!

 

Nu kan ni beställa säsongskort för

säsongen 2012 - 2013

 

Kortet gäller även i slutspelet

Bandysverige


  
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons