| Festlig inramning - men matchen en dag på jobbet |
| 2010-02-07 21:38 |
|
Inramningen var härlig. Vinterblek sol och ett par minusgrader, massor av folk (3372) varav en stor del bajenklädda barn med illgröna trumpeter. Bandyskoledefilering och fint tal av ordförande Py Börjesson (som dagen till ära hade ett grönvitt hjärta målat på ena kinden). Hammarby-spelarna klädda i granna, närmast chockrosa tröjor.
Matchen, då? Två poäng stod som vanligt på spel, men alla mer eller mindre bandykunniga förväntade sig en stor hemmaseger. För laget är det är inte självklart lätt att hantera ett så stort favoritskap. Situationen var densamma när Falu BS var på besök härförleden. Då började Bajen tveksamt, låg till och med under (med 1-2) fram till nästan halvtimmen var spelad. Men sedan lossnade det och segern blev stor (16-4). Söndagens match mot jumbon Katrineholm Värmbol (KVBS) började också tveksamt. Inte så att Bajen-spelarna inte försökte – problemet var snarare att man mest missade. Man missade i passningsspelet och i avsluten. Men till skillnad från i matchen mot dalmasarna missade man mycket matchen igenom. Exempelvis gjorde man bara två mål på hela 16 hörnor – långt under lagets snitt för inte så länge sedan på nära 20 procents hörneffektivitet.
Något lite handlar det om att KVBS spelade extremt defensivt, särskilt inledningsvis, och var ganska duktiga på det. Falu BS var mer anfallsglada. När KVBS ibland stack upp i kontringar var man inte ofarliga. Hammarby kunde ingalunda agera som man ville. Redan i andra minuten hade sörmlänningarna ett anfall med stor bredd som kunde ha resulterat, och med två minuter spelade fick man matchens första hörna. Men de flesta chanserna var förstås Hammarbys matchen igenom. Bajens första hörna kom i fjärde minuten, men fastnade som nästan alla de femton följande i KVBS-ruset eller passerade tätt utanför målramen. I sjunde spelminuten sköt Erik Ågren, KVBS’ främste målskytt, ett hårt skott någon centimeter utanför Patrik Nordgaards ena stolpe. (Mål där och man har en känsla av att matchen kunde ha fått ett annat förlopp…) Bara halvminuten senare fick Niklas Eriksson iväg ett inte oävet skott. I åttonde minuten var det dags för Hammarbys artilleri. Patrik Nilsson – blivande tremålsskytt och matchens lirare för Hammarby – sköt en centimeter utanför och David Karlsson satte sekunder senare ett skott i stolpen.
Så höll det på tills David på Hammarbys femte hörna (i sextonde minuten) kunde dra på ett skott som faktiskt gick in nere till vänster om KVBS-målvakten, 1-0. Nästa mål blev Patrik Nilssons. David Karlsson passade ett frislag till världens bäste anfallare som sköt hårt till vänster om gästernas målvakt, 2-0 efter drygt 24 minuter. Hammarbys tryck bestod under resten av halvleken, med bland annat ytterligare fyra hörnor, men det gjorde tyvärr också oförmågan att göra mål. Tvåmålsledningen blev också halvtidsresultat.
Hammarby såg lite mer samlade ut i början av andra halvlek. Man ordnade sin tionde hörna redan efter tjugo sekunder, men utan resultat och ineffektiviteten fortsatte på de ytterligare två hörnor som följde. Suckarna i publiken (och säkert bland spelare och ledare) fortsatte ända tills en av de mest kreativa Bajen-spelarna på senare tid, Jesper Eriksson, fick för sig att här ska göras mål. Efter en raid som tog honom förbi säkert halvdussinet stillastående KVBS-spelare kunde han elegant sprätta in 3-0. Bara halvannan minut senare kunde Patrik Nilsson göra 4-0 på ett mäktigt hörnskott. Nu rullar det på som i Falu BS-matchen, tänkte nog de på läktarna som mindes den matchen. Men istället fick KVBS nästa heta chans. Erik Ågren fick i sextiofjärde minuten iväg ett bra skott, som Patrik Nordgaard räddade men var tvungen att lämna retur på, varpå Mårten Andersson kunde sätta returen, 4-1. Några minuter senare fick sörmlänningarna sin tredje hörna, och Mårten Andersson gjorde sitt andra mål.
Helt plötsligt stod det 4-2, och i varje fall en viss oro tillsammans med ett ganska stort missnöje med det egna laget märktes på läktarna. Men kämpen Gustav Björkman kunde strax visa att i alla fall oron var obefogad. Bara minuten efter KVBS-målet drog han upp ett anfall i högsta fart som slutade med att Gustav kunde skjuta in 5-2-målet, på pass av David Karlsson. Och mindre än minuten senare fick Bajen en odiskutabel straff, som Patrik NiIsson satte stenhårt ungefär en decimeter till vänster om målvaktens hjälm, 6-2. Nästa Hammarby-pyts, till 7-2 i den sjuttiotredje minuten, sattes av Ulf Einarssson, som tog vara på en målvaktsretur och sköt ur ganska snäv vinkel. Strax därefter, medan Bajen-publiken samlade sig för Tidaholms-ramsan, kunde KVBS’ Mårten Andersson göra lagets och sitt tredje mål i matchen. Mårten Andersson blev alltså tremålsskytt mot Hammarby på Zinkensdamm – vilket måhända inte vore så remarkabelt om det inte vore för att han därmed fördubblade sin målskörd för säsongen! Hammarbys åttonde och sista mål gjordes sedan av Johan Östblom i åttionionde minuten. Slutresultatet blev alltså 8-3 – klart kan tyckas, men också klart under förväntningarna.
Hammarby får betrakta matchen som en dag på jobbet. Söndagsomgången i elitserien bjöd ju också på resultat som var gynnsamma ur Bajens synvinkel. Publiken kunde till sin stora tillfredsställelse följa på (den nya fina) anslagstavlan hur Haparanda slog Villa Lidköping med 6-3. Att sedan både Saik och Edsbyn tappade en pinne i sina matcher gjorde heller inget. Nu återstår tre svåra men stimulerande matcher för Bajen i elitseriens grundspel: Edsbyn borta på onsdag, VSK hemma på Zinken på fredag och allra sist Broberg borta fredagen den 19 februari. För att bärga poäng i dessa matcher måste Hammarby spela mycket bättre än mot KVBS – men det vet vi att man kan så jag tror på åtskilliga poäng till.
/Rune Premfors
|




























